Α' Εθνική Γυναικών: Κορυφή και Ελπίδες...

• Κατηγορία: ΤΟΠΙΚΑ
  • Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 11 Φεβρουαρίου 2018 22:13

Μεγάλη νίκη για τις Ελπίδες που κέρδισαν με 2-0 την ΑΕΛ στο βούρκο του Αλκαζάρ.

Μια ακόμη νίκη πέτυχαν οι Ελπίδες, αυτή τη φορά στο βούρκο του Αλκαζάρ όπου κέρδισαν την ΑΕΛ με 2-0.

Η ομάδα του Τάκη Κουτσονάσιου έκανε ένα ακόμη καλό παιγνίδι και βρέθηκε πολύ νωρίς μπροστά στο σκορ καθώς μόλις στο 2ο λεπτό η Κολομβιανή Μπετανκούρτ βρήκε το χώρο έξω από την περιοχή και βλέποντας τη Νάση εκτός θέση και με ένα ψιλοκρεμαστό σουτ έκανε το 1-0 από νωρίς.

Με αυτό το αποτέλεσμα πήγαν οι Ελπίδες στο αποδυτήρια, ενώ ο αγώνας διεξάγονταν υπό συνεχή βροχή που έκανε βούρκο τον αγωνιστικό χώρο του σταδίου Αλκαζάρ.

Οι Ελπίδες ήταν αυτές όμως που στην επανάληψη έφτασαν κοντά και σε δεύτερο τέρμα. Στο 50′ η Γιαμαλή αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από την εστία της ΑΕΛ.

Η επιθετικός των Ελπίδων όμως κατάφερε να εξιλεωθεί για το χαμένο πέναλτι στο 70′, όταν η Μπετανκούρτ έκλεψε τη μπάλα πίσω από το κέντρο, τη «μοίρασε» δίπλα της στη Γιαμαλή που με ένα πανέμορφο σουτ μέσα από τη περιοχή από πλάγια θέση αριστερά έστειλε το μπάλα στο απέναντι παραθυράκι της Νάση για το τελικό 2-0.

Οι συνθέσεις

ΑΕΛ (Νίκος Γκαλίτσιος): Νάση, Γαγάρα, Σακελλάρη, Σωτηριάδη, Μιχαλόπουλος, Ζντράβκοβιτς, Αρκουλή, Λόγου, Χειρτοφορίδη, Ακριβούλη, Σπυροπούλου.

Ελπίδες Καρδίτσας (Τάκης Κουτσονάσιος): Βαδάση, Σίμου, Πύθουλα, Μισιρλή, Λιάκου, Γκατζογιάννη, Ξάνθη, Γιαμαλή, Βιολάρη, Μπετανκούρτ, Δρόσου.

Διαιτητής: Καλαντζής. Βοηθοί: Σακκάς, Σφυρής (Θεσσαλίας).