Ήττα της ΑΣΑ στην Καλαμαριά

• Κατηγορία: ΤΟΠΙΚΑ
  • Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 19 Νοεμβρίου 2017 18:27

Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο δέχθηκε η Αναγέννηση και έχασε από τον Απόλλων Πόντου με 2-0.

Από φάουλ ξεκίνησε το πρώτο γκολ, ενώ οι κιτρινόμαυροι έχασαν ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Ήττα με 2-0 στην Καλαμαριά για την Αναγέννηση από τον Απόλλωνα Πόντου που χωρίς να δείξει ότι είναι καλύτερη ομάδα από την ΑΣΑ, πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και πέτυχε άνετη νίκη, ενώ είχε και δοκάρι για να ανεβάσει ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ.

Η Αναγέννηση διαμαρτύρεται, διότι πριν δεχθεί το πρώτο γκολ, είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ του Χασομέρη που δεν υπέδειξε ο διαιτητής.

Οι Πόντιοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα και φρόντισαν με τη συμπλήρωση 15 λεπτών να μπουν σε θέση οδηγού. Ο Ν' Λουντουλού έβγαλε την κάθετη στον Χασομέρη, εκείνος είδε τον Μπρίτο στην καρδιά της άμυνας, σέντραρε και ο Βραζιλιάνος σε κενή εστία άνοιξε το σκορ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή με την ΑΣΑ να προσπαθεί να βγάλει αντίδραση μετά το τέρμα που δέχτηκε.

Σε αυτό το τέμπο πήγαινε το παιχνίδι, χωρίς να υπάρχουν αξιόλογες φάσεις εκατέρωθεν. Στο 33’, ο Κονέ έκλεψε την μπάλα από τον Βεργώνη, επιχειρώντας να κρεμάσει τον Λόπεθ από μακριά, δίχως επιτυχία. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση μετά το μισάωρο και στο 38’ απείλησαν εκ νέου, αλλά το διαγώνιο σουτ του Κονέ, εντός της περιοχής, το μπλόκαρε ο γκολκίπερ του Απόλλωνα. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες πήγαν με αυτό το 1-0 υπέρ των «κοκκινόμαυρων» στα αποδυτήρια.

Ο Απόλλων απείλησε πρώτος και στην επανάληψη, με την κεφαλιά του Σαμαρά μέσα από την περιοχή, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ντούγκα, να την μπλοκάρει ο Γκέκας. Το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις, με την μπάλα να παίζεται στο χώρο του κέντρου και τις δύο ομάδες να ψάχνουν τρόπους να δημιουργήσουν φάσεις.

Στο 75’ οι «κοκκινόμαυροι» έβαλαν τις βάσεις για το «τρίποντο» με τον Χασομέρη να σκοράρει με κεφαλιά, για το 2-0. Στο 80’ οι γηπεδούχο έφτασαν κοντά και στο 3-0, αλλά η προσπάθεια του Ντούνγκα σταμάτησε στο δοκάρι της ΑΣΑ., φάση που ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στο παιχνίδι, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 2-0, για τον ΑΠόλλωνα.

Το φιλμ του αγώνα

1΄ Όπως σε όλα τα ματς, έτσι και στην Καλαμαριά τηρείται ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων της θεομηνίας...

2΄ Σουτ του Ποζατζίδη, η μπάλα άουτ.

6΄ Ο Μπρίτο με εκτέλεση φάουλ στέλνει τη μπάλα άουτ.

9΄ Σέντρα του Συμελίδη από αριστερά, οι γηπεδούχοι κερδίζουν το πρώτο κόρνερ.

15΄ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Χασομέρης κάνει την παράλληλη μπαλιά και ο Μπρίτο σε κενή εστία με πλασέ ανοίγει το σκορ για τον Απόλλωνα Πόντου. Διαμαρτυρίες από τους παίκτες της Αναγέννησης διότι η φάση ξεκίνησε από επιθετικό φάουλ του Χασομέρη.

18΄ Σουτ του Ν' Λουντουλού, η μπάλα κοντράρει σε σώματα.

26΄ Εκτέλεση φάουλ από τον Συμελίδη, η μπάλα άουτ.

29΄ Σουτ του Σουντουρά, η μπάλα άουτ.

33΄ Ο Κονέ κλέβει τη μπάλα από τον Βεργώνη, αλλά στο σουτ που κάνει, ο Λόπεζ μπλοκάρει.

38΄ Μπαλιά του Ποζατζίδη στον Κονέ, σουτ του Αφρικανού ο Λόπεζ μπλοκάρει.

49΄ Εκτέλεση κόρνερ του Ντούνγκα, κεφαλιά του Σαμαρά, ο Γκέκας μπλοκάρει.

52΄ Κόρνερ από τον Ντούνγκα, ο Σαμαράς δεν μπορεί να πιάσει την κεφαλιά.

69΄ Κακό το δεύτερο 45λεπτο χωρίς φάσεις για τις δύο ομάδες. Ο Απόλλων Πόντου κρατά το προβάδισμα χωρίς να έχει απειληθεί, αλλά δεν έχει δημιουργήσει τη μεγάλη στιγμή.

75΄ ΓΚΟΛ 2-0! Από σέντρα του Ντούνγκα ο Χαοσμέρης με κεφαλιά νικά τον Γκέκα.

79΄ ΔΟΚΑΡΙ για τον Απόλλωνα σε σουτ του Ντούνγκα.

Οι συνθέσεις

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεζ, Γεωργιάδης, Καπίας, Λιόνης (57' Φάμπιο), Σαμαράς, Βεργώνης, Συμελίδης, Ν' Λουντούλου (85' Καλογέρης), Καλαϊτζίδης, Μπρίτο (46' Ντούνγκα), Χασομέρης.

ΑΝ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι (80' Παπαευθυμίου), Ποζατζίδης, Θεοδωράκης, Κισκαμπάνης, Σουντουρά, Σταματάκης, Μπιτέλης, Χαντζάρας (58' Τζέκος), Πλαβούκος, Κονέ (77' Κωνσταντινόπουλος).

Διαιτητής: Βρέσκας (Ημαθίας)

Βοηθοί: Φαλτάκας (Γρεβενών), Καρακώστας (Λάρισας)