Καρδίτσα - Κολοσσός 87-69: Κομβική νίκη για την παραμονή

• Κατηγορία: ΤΟΠΙΚΑ
  • Δημοσιεύθηκε : Σάββατο, 10 Φεβρουαρίου 2024 19:59

Ο Μπιουκάναν «οδηγός» και απόλυτη κυρίαρχος

Η Καρδίτσα υποδέχτηκε τον Κολοσσό Ρόδου και κατάφερε να επιβληθεί με σχετική άνεση 87-69, στο πρώτο ματς της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.
Στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία στη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League, η Καρδίτσα υποδέχτηκε τον Κολοσσό Ρόδου και έπειτα από ένα ματς όπου έλεγχαν σε όλη τη διάρκειά του, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 87-69.

Καρδίτσα – Κολοσσός: Το ματς

Από την αρχή της αναμέτρησης η Καρδίτσα έδειχνε να έχει το πάνω χέρι και έφτασε στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου στο double score με 12-6, με τους ίδιους να ολοκληρώνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 και το σκορ στο 25-15.

Ο Κολοσσός φάνηκε να βγάζει αντίδραση και στο 5:17, έφτασε τη διαφορά στο -2 (33-31) αλλά τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Καρδίτσα να πηγαίνει στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 44-35.

Οι παίκτες των γηπεδούχων επέστρεψαν στο παρκέ διατηρώντας τον ρυθμό από το πρώτο εικοσάλεπτο και αφού έφτασαν την απόσταση στους 13 πόντους (58-45, 4:32), με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 64-57.

Η εικόνα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Στο 4:39 το σκορ ήταν 74-59 υπέρ της Καρδίτσας ενώ η αναμέτρηση δεν είχε κάποια ιδιαίτερη συγκίνηση και έληξε με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 87-69, με τον Μπιουκάναν να έχει 22 συνολικά πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-35, 64-57, 87-69
ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Μπόρεσε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα να έχει το πάνω χέρι και δεν έδωσε «δικαιώματα» ώστε να υπάρξει κάποια ανατροπή.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Σακκ Μπιουκάναν ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας συνολικά 22 πόντους (5/10 τρίποντα και 7/8 βολές) ενώ παράλληλα πήρε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ σε 31:50 λεπτά εντός παρκέ.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Κολοβέρου που στο τέλος του ματς είχε συνολικά 17 πόντους με 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 29:03 συμμετοχής.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Λούκα Μπραΐκοβιτς που σε 26:41 λεπτά είχε 6 πόντους και 2 ριμπάουντ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο ΜακΚόλουμ με 18 πόντους, ο Μακ με 16 και ο Γουάιτ με 12.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 29% (12/41) στα δίποντα για τον Κολοσσό αντί το 62% (22/35).

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Ο Κολοσσός είχε επικρατήσει με 73-67 στην Ρόδο.