Ολυμπιακός - Καρδίτσα 85-73: Οι «ερυθρόλευκοι» τη νίκη, οι φιλοξενούμενοι το χειροκρότημα

• Κατηγορία: ΤΟΠΙΚΑ
  • Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 17 Μαρτίου 2024 11:35

Ο Ολυμπιακός των απουσιών και της κούρασης μετά το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, χρειάστηκε να πατήσει... γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο για να επικρατήσει της Καρδίτσας με 85-73 στην 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Με τους Γουόκαπ και Γουίλιαμς Γκος να παίρνουν... ρεπό ύστερα από το ντέρμπι, η Καρδίτσα βρήκε την ευκαιρία να κοιτάξει στα ίσια τον Ολυμπιακό για τρία δεκάλεπτα.

Η ποιότητα των «ερυθρολεύκων» όμως και οι λύσεις που βρήκε από τους Λούντζη, Ράιτ, οδήγησαν τελικά στο 85-73. Με τον Ολυμπιακό να στρέφει πλέον την προσοχή του στη διπλή αγωνιστική που έρχεται, αρχής γενομένης από το παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη, κόντρα στην Εφές το βράδυ της Τρίτης.

Ολυμπιακός - Καρδίτσα: Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ορισμένα λάθη στην επίθεσή του, με την Καρδίτσα να εκμεταλλεύεται κάποιες τέτοιες στιγμές. Χαρακτηριστικότερη το κάρφωμα του Μπιουκάναν στο τρανζίσιον μπροστά στον Παπανικολάου, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν απειλή από το τρίποντο. Με 4/5 από την περίμετρο έφτασαν στο 16-13 (7') και λίγο αργότερα με ένα ακόμα σουτ του Λούντζη στο 21-15

Η ομάδα του Μπαρτζώκα όμως δε σταμάτησε τα λάθη και ο Γιάνκοβιτς υπέγραψε το 0-11 σερί των φιλοξενούμενων για το 21-26 (12'). Προβάδισμα που η Καρδίτσα συντήρησε με τον Σάιμπερτ να κλέβει άλλη μια μπάλα και να την τελειώνει στο ανοιχτό γήπεδο για το 27-32 (16'). Κάτι που φυσικά δεν άφησε ευχαριστημένο τον Γιώργο Μπαρτζώκα, με τον Ολυμπιακό να έχει 9 λάθη στο ημίχρονο χωρίς τους βασικούς του δημιουργούς (Γουόκαπ, Γουίλιαμς Γκος) και να βρίσκεται πίσω με 39-41 στο ημίχρονο.

Συμπαραστάτης του Λούντζη έγινε ο Ράιτ στο τελευταίο δεκάλεπτο και η διαφορά άνοιξε για πρώτη φορά στους 10 (70-60, 33'), με την Καρδίτσα να μένει από δυνάμεις. Μάλιστα ο Λούντζης συνέχισε το δικό του... κρεσέντο για να φτάσει τους 16, διαμορφώνοντας το 77-63 (35') και κάνοντας έτσι διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην ποιότητα του Ολυμπιακού που πάτησε το... γκάζι για πέντε λεπτά στο 4ο δεκάλεπτο και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μιχάλης Λούνζης βγήκε μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο και ολοκλήρωσε με 16 πόντους (3/5 2π., 3/5 3π.), 3 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Ρέι ΜακΚάλουμ μέτρησε 3 πόντους με 1/7 εντός παιδιάς σε 31 λεπτά.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Πολύ καλοί οι Μπιουκάναν (18π.) και Γουάιτ (10π., 9 ρ.) για την Καρδίτσα.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μόουζες Ράιτ υπήρξε παρτενέρ του Λούντζη στο φινάλε, φτάνοντας τους 11 πόντους. Όσους και ο Κάνααν με 3/7 τρίποντα, ενώ ο Λαρεντζάκης σκόραρε 14 στην επιστροφή του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι μόλις 11/18 βολές του Ολυμπιακού.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Ο Ολυμπιακός ντούμπλαρε τις νίκες του απέναντι στους Καρδιτσιώτες

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Ολυμπιακός παίζει με την Εφές το βράδυ της Τρίτης (19/03 - 19:30) στην Κωνσταντινούπολη, ενώ η Καρδίτσα υποδέχεται τον ΠΑΟΚ (24/03 - 20:15).

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-41, 62-57, 85-73