Έχασε βαθμούς και αήττητο...

• Κατηγορία: ΤΟΠΙΚΑ
  • Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 22 Ιανουαρίου 2017 18:24

Η Αναγέννηση έχασε με 1-0 από τον Παναιγιάλειο και έχασε βαθμούς, αλλά και το εκτός έδρας αήττητο που κρατούσε σε τέσσερα παιγνίδια.

Το μοναδικό γκολ ήρθε από πέναλτι σε χέρι του Μπιτέλη που αποβλήθηκε στην ίδια φάση με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Δεν τα κατάφεραν στο Αίγιο οι «κιτρινόμαυροι» και έχασαν από τον Παναιγιάλειος με 1-0 και μετά από τέσσερα ματς, γνώρισαν την πρώτη τους ήττα εκτός έδρας στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Football League.

Από την άλλη, χάρη στο πέναλτι του Τσιλιγκίρη, ο Παναιγιάλειος επικράτησε με 1-0 της ΑΣΑ και παρέμεινε αήττητος στην έδρα του.

Λιγοστές οι φάσεις στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, ωστόσο μία, από την πλευρά των γηπεδούχων, ήταν η καλύτερη και μάλιστα γι’ εκείνη υπήρξαν και αντιδράσεις.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Κρητικός πήρε την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Ντέμο και η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Κουτσόπουλου.

Η απάντηση στις ευκαιρίες από πλευράς ΑΣΑ ήρθε στο 21', με τον Ντάνκουα να κάνει το πλασέ και τον Στρέζο να μπλοκάρει την μπάλα με εντυπωσιακό τρόπο.

Στο 30’ ο Κρητικός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουτσόπουλου έπειτα από πάσα του Μπούζα, ωστόσο ο βοηθός διαιτητή σήκωσε τη σημαία και υπέδειξε τον επιθετικό του Παναιγιάλειου σε θέση οφσάιντ.

Οι «μελανόλευκοι», είχαν μερικές ακόμα καλές στιγμές για να προηγηθούν στο σκορ και πάλι με τον Κρητικό, στο 2’ και στο 25’, ωστόσο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στην επανάληψη, ο Κουτσόπουλος στο 61' σταμάτησε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπούζα, για να ακολουθήσει στο 69ο λεπτό μια πολύ καλή ευκαιρία για τους Θεσσαλούς, με τον Τζέκο να πιάνει το δυνατό σουτ και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ.

Στο 83’ ο Μπιτέλης, που είχε ήδη μία κίτρινη κάρτα από το 55’, έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Ρούσσος - Μπεκερτζής του έδειξε την κόκκινη κάρτα και στη συνέχεια υπέδειξε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσιλιγκίρης και έκανε το 1-0 για τον Παναιγιάλειο.

Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 15 βαθμούς, ενώ από την άλλη οι «κιτρινόμαυροι» παρέμειναν στους 9 και στην ζώνη του υποβιβασμού.

Το φιλμ του αγώνα

2΄ Σέντρα από τον Ντέμο, ο Κρητικός πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κουτσόπουλου.

12΄ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Χαμιντού Μάιγκα.

21΄ Πλασέ από τον Ντάνκουα, ο Στρέζος εκτινάζεται και μπλοκάρει.

25΄ Πάλι ο Κρητικός απειλεί την εστία της ΑΣΑ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ από την προσπάθειά του.

30΄ Γέμισμα από τον Μπούζα, ο Κρητικός πήρε την κεφαλιά και βρήκε δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ από τον βοηθό και το γκολ ακυρώθηκε.

37΄ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Γιώργος Υφαντής.

40΄ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Ηλίας Τσιλιγκίρης.

55΄ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Γιώργος Μπιτέλης.

57΄ Σουτ του Κρητικού, δεν ανησύχησε τον πορτιέρο της Αναγέννησης.

61΄ Εκτέλεση φάουλ από τον Μπούζα, μπλοκάρει ο Κουτσόπουλος.

69΄ Δυνατό σουτ από τον Τζέκο, η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το δοκάρι

81΄ Ο Μπιτέλης κάνει χέρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Ρούσος-Μπεκερτζής δείχνει στον παίκτη της Καρδίτσας την κόκκινη κάρτα και στη συνέχεια την άσπρη βούλα.

81΄ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Γιώργος Μπιτέλης

83΄ Ο Τσιλιγκίρης αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους, 1-0.

89΄ Φάουλ του Δημόπουλου, δεν βρέθηκε κανείς από την ΑΣΑ για να απειλήσει και ο Στρέζος μάζεψε.