Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ «Ξεμπλόκαρε» μετά την 1η Περίοδο αλλά ηττήθηκε από τον Προμηθέα παρά την αντεπίθεση

• Κατηγορία: ΤΟΠΙΚΑ
  • Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 16 Οκτωβρίου 2023 09:32

Την κακή 1η περίοδο «πλήρωσε» ο Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ στην Πάτρα, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 87-75 από τον Προμηθέα, για τη 2η αγωνιστική της Basket League.

Το συγκρότημα του Νίκου Παπανικολόπουλου συνέχισε τις εκτός έδρας αγωνιστικές του υποχρεώσεις κόντρα σε έναν αντίπαλο που έκανε τα «αποκαλυπτήριά» του στο «Δ. Τόφαλος» και αποτελεί μία από τις πλέον φιλόδοξες ομάδες στη φετινή «κούρσα» του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Καρδίτσας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 37-10 στο 10′ (που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση), σε ένα διάστημα που δεν κατάφερε να έχει συνοχή σε άμυνα κι επίθεση, στοιχείο το οποίο εκμεταλλεύτηκε το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου για να κάνει στη συνέχεια την ανάλογη διαχείριση στο προβάδισμά του.

Ο Α.Σ.Κ. παρουσιάστηκε βελτιωμένος στα 3/4 του αγώνα και ιδιαίτερα στο 2ο ημίχρονο, όμως η διαφορά υπέρ των Πατρινών δεν επέτρεψε τους «κυανόλευκους» να πλησιάσουν και να ανατρέψουν το αποτέλεσμα. Η ομάδα της πόλης μας δε βρέθηκε σε καλή ημέρα έξω από τα 6,75μ (29% με 8/27), ιδιαίτερα στο 1ο ημίχρονο όπου σημείωσε 1/13, την ώρα που ο Προμηθέας τελείωσε το ματς με 9/20 τρίποντα (45%) και προπορευόταν με διαφορά ασφαλείας.

Απέναντι σε ένα ποιοτικό σύνολο με δεδομένη δυναμική, ο Α.Σ.Κ. βρέθηκε πίσω στο σκορ 21-4 στο 4′ και λίγο αργότερα με 34-8, αντιμετωπίζοντας προβλήματα στην άμυνα αλλά και στα ριμπάουντ, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 37-10. Σε αυτά τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, οι «κυανόλευκοι» μέτρησαν 3/18 σουτ εντός πεδιάς αλλά και 5 λάθη.

Στο 1ο ημίχρονο, ο Προμηθέας με 6/13 τρίποντα και 14 επιθετικά ριμπάουντ κατάφερε να επιβάλει πλήρως το ρυθμό του, προχωρώντας σε εκτεταμένο ροτέισον, χωρίς όμως να υποχωρήσει η αποτελεσματικότητά του. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου που είδε τον Σάιμπερτ να αγωνίζεται παρά τις ενοχλήσεις στο γόνατο αλλά στερήθηκε των υπηρεσιών του τραυματία Αβδάλα, αντιμετώπισε πρόβλημα στην οργάνωση των επιθέσεών της και τα λάθη στα οποία υπέπεσε, δεν έμειναν «ατιμώρητα» από τον αντίπαλο, ο οποίος προηγήθηκε στην ανάπαυλα με 48-26.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου, ο Α.Σ.Κ. βελτιώθηκε άρδην στην άμυνα και μείωσε με επιμέρους 16-24 σε 64-50 στο 29′, ισορροπώντας στον τομέα των ριμπάουντ και περιορίζοντας τα λάθη του, με το σκορ να είναι 66-50 στο 30′. Η προσπάθεια επαναφοράς στο ματς συνεχίστηκε από τους «κυανόλευκους» που όχι μόνο δεν τα παράτησαν αλλά μείωσαν στο -10 (85-75) στο 39′, ανεβάζοντας τα ποσοστά τους στο τρίποντο και δημιουργώντας με καλύτερο passing game στις επιθέσεις.

Το τελικό 87-75 επέτρεψε στον Προμηθέα να κάνει το «2×2» στο πρωτάθλημα, ενώ ο ΑΣΚ παραμένει χωρίς νίκη, αλλά έχοντας αγωνιστεί μόνο εκτός έδρας μέχρι στιγμής.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας την Κυριακή 22 Οκτωβρίου και ώρα 8:15 μ.μ. με αντίπαλο τον Άρη Midea στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο, για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 37-10, 48-26, 66-50, 87-75

Προμηθέας Πάτρας (Ηλ. Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 11 (1), Χρυσικόπουλος 13 (3), Ετσενίκε 13, Κούρουτς 8 (2), Χέιλ 8 (1), Ρέινολντς 6 (2), Κάουαν 15, Πλώτας 2, Μπαζίνας 2, Πρέκας, Κόφι 8, Καραγιαννίδης 1.

Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ (Ν. Παπανικολόπουλος): Οουάιτ 9, Μπιουκάναν 16, Κλάσεν 4, Σμιθ 9 (1), Γ. Καμπερίδης 5 (1), ΜακΚάλουμ 2, Μαλέλης, Δίπλαρος 18 (4), Χρηστίδης 2, Τσούκας, Σάιμπερτ 10 (2).

Πηγή: askarditsas.gr