• Κατηγορία: ΤΟΠΙΚΑ
  • Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 11 Δεκεμβρίου 2016 23:01

Όλα τα αποτελέσματα και οι σκόρερς στις πέντε ερασιτεχνικές κατηγορίες...

Α' ΕΠΣΚ: Μητρόπολη όλο ΔΟΞΑ...

Με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι στο κορυφαίο τοπικό πρωτάθλημα και την 13η αγωνιστικής. Στο μεγάλο ντέρμπι, η Δόξα Μητρόπολης κέρδισε με 1-0 τον ΑΟΚ, ενώ Ατρόμητος και Σέλλανα κέρδισαν στις έδρες της Ματαράγκας και των Καλογριανών.

Σώκρατες και Μυρίνη συνέχισαν με νίκες επικρατώντας των Μουζακίου και Αετού αντίστοιχα. Δεύτερη σερί νίκη για το Καππαδοκικό επί του Αγναντερού, επιστροφή στις νίκες για Λεοντάρι επί του Διγενή. Μοιρασιά για Κυψέλη και Μακρυχώρι.

Αετός Αγ. Θεοδώρου 0

Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Δόξα Μητρόπολης κέρδισε με 1-0 τον ΑΟΚ και έμεινε έναν βαθμό από την Κορυφή. Αντιθέτως ο ΑΟΚ έμεινε πίσω στην διεκδίκηση της πρώτη θέσης. Ο αγώνας έγινε παρουσία 1.000 φιλάθλων, κάτι πρωτόγνωρο για αγώνα ερασιτεχνικού πρωταθλήματος.

Γενικά, ήταν ένα μέτριο παιχνίδι στο οποίο κυριάρχησε η δύναμη και το πάθος με τους γηπεδούχους να είναι οι τελικοί νικητές.

Η Μητρόπολη άνοιξε το σκορ στο 36' με εντυπωσιακό σουτ του Τσιρογιάννη έξω από την περιοχή.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε, με τον ΑΟΚ όμως να προσπαθεί να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 83' οι "κυανόλευκοι" είχαν δοκάρι σε δυνατό σουτ του Μπλατσέρη, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κωστέλλος έχασε μοναδικό ευκαιρία σε τετ α τετ για να τελειώσει το ματς, αλλά τελικά έμεινε το 1-0

Δόξα Μητρόπολης (Γιάννης Ποντίκας): Καμινιώτης, Παπαευαγγέλου, Τσαρτσαράς, Παπαμαργαρίτης, Μπαντής, Τσιρογιάννης, Μπουντούρης, Ρόβας Κ., Κωστέλλος, Κρανιώτης, Μεσιακάρης.

ΑΟΚ (Σάκης Τίκας): Τσαντούλας, Καραγιώργος, Τσέλιος, Καρτσάνας, Ισούφης, Παππάς, Κωνσταντινίδης, Κανιούρας Δ., Παρθένης, Μπλατσέρης, Κακαΐτσας.

Εύκολο ήταν το πέρασμα του Ατρόμημου που τον κράτησε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή. Η ομάδα του Παλαμά ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο φτάνοντας στο 11ο σερί τρίποντο. Τα γκολ των “πρασίνων” σημείωσαν οι Κόκκινος 8’, Παπαχρήστος 19’, Κοντός 50’ και Παπαδημητρόπουλος 61’.

Πριν την έναρξη του αγώνα οι γηπεδούχοι τίμησαν τον Τάσο Μπεριτζά που έχει φορέσει στο παρελθόν την φανέλα της ομάδας.

Δίπλωσαν οι νίκες για το Καππαδοκικό που κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς. Το μοναδικό γκολ που διαμόρφωσε αυτό το τελικό 1-0 σημείωσε στο 32’ από την άσπρη βούλα ο Χρήστος Σαΐνης.

Επιστροφή στις νίκες για το Λεοντάρι που κέρδισε Διγενή με δύο τέρματα στην επανάληψη. Το Λεοντάρι είχε να κερδίσει από τον Οκτώβριο. Ο Γ. Τσιώλης άνοιξε το σκορ στο 58′ και ο Παναγιωτίδης λίγα λεπτά αργότερα, στο 65′, έκανε το 2-0 που δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Εύκολο απόγευμα για τη γηπεδούχο Μυρίνη που συνέτριψε τον ουραγό Αετό. Με το καλημέρα ο Μητσιώνης άνοιξε το σκορ. Τα γκολ Μητσιώνης στο 1', 25' και 30', Κατσέλος 9', 17' και 57' και Κυριακόπουλος στο 72'.

Ισοπαλία στην Κυψέλη με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να αποφύγουν τον απευθείας υποβιβασμό. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμη δύο σημαντικούς βαθμούς. Στο 14’ ο Σαΐνης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους για να φέρει το ματς στα ίσια ο Βαρλάμης στο 33’, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Ωραίο παιχνίδι με πέντε γκολ και ανατροπές μεταξύ Σώκρατες και Μουζακίου. Ο Κίσσας Π. άνοιξε το σκορ για την ΑΕΜ στο 29', για ισοφαρίσει στο 43’ ο Ζάγκος. Ο Γιαπαλής στο 59’ έδωσε προβάδισμα στον Σώκρατες με τον Ντόβα να “καθαρίζει” τη νίκη στο 75’. Το μόνο που κατάφεραν οι “κιτρινόμαυροι” ήταν να μειώσουν στο τελικό 3-2 και πάλι με τον Κίσσα Π.

Περίπατο στο γειτονικό ντέρμπι έκανε ο πρωτοπόρους του πρωταθλήματος Α.Ο Σελλάνων που κέρδισε τον Πάμισσος στα Καλιγριανά με 0-4 . Αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο μέρος στο οποίο οι γηπεδούχοι το πάλεψαν, στο δεύτερο παραδόθηκαν τα Σέλλανα επικράτησαν καθολικά. Ο Μπούσδρας άνοιξε το σκορ στο 22’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 51’ ο Χαρβαλιάς έκανε το 0-2. Τα γκολ των Μερεντίτη στο 58’ και Δανιήλ στο 67’ διαμόρφωσαν το τελικό 0-4.

5 γκολ

Αργυρόπουλος Β., Κατσιγιάννης (ΑΟ Σελλάνων)

Κόκκινος, Ζάγκος Τ. (Ατρόμητος Παλαμά)

Παπαευαγγέλου, Παρθένης (ΑΟΚ)

Γραββάνης Β. (ΑΕ Λεονταρίου)

4 γκολ

Βενέτης, Ρόβας Κ., Κωστέλλος (Δόξα Μητρόπολης)

Χατζηρίζος, Αδάμος Π. (Ατρόμητος Παλαμά)

Μερεντίτης (ΑΟ Σελλάνων)

Παπαευαγγέλου, Αλεξόπουλος, Ρόβας Γ. (Δόξα Μητρόπολης)

Παπαχρήστος, Τσιρογιάννης (Ατρόμητος Παλαμά)

Μπούσδρας, Κλιάφας (ΑΟ Σελλάνων)

Παπαδημητρόπουλος, Παπαγεωργίου (Ατρόμητος Παλαμά)

Παππάς, Κανιούρας Δ., Τζιλός (ΑΟΚ)

Οικονόμου, Λέφας (Πάμισσος)

Φακίτσας (ΑΟ Μυρίνης)

Αλεξίου (Αγναντερό)

Μανώλης Τ., Αδαμόπουλος, Ντριντάν (Διγενής)

Γιαπαλής, Καλύβας, Γεωργίου (Σώκρατες)

Αδάμος Β., Τριανταφύλλου Εξ. (Απόλλων Μακρυχωρίου)

Καπερώνης (ΑΕ Λεονταρίου)

Πάτρας, Διπλάρης, Γκατζίκης (Ηρακλής Σοφάδων)

Φιλίππου, Ασλάνογλου, Καρατζόγλου (ΑΕ Καππαδοκικού)

Σαΐνης (Κυψέλη)

Πατσιαλής (Αετός Αγίου Θεοδώρου)

1 γκολ

Κούρκουλας, Παπαδημητρίου, Μανασής (ΑΟ Σελλάνων)

Μπαντής, Παπαμαργαρίτης, Μίχος, Μπάλλας (Δόξα Μητρόπολης)

Νταρακλίτσης, Κακαΐτσας, Μπράχος, Καρτσάνας (ΑΟΚ)

Κοντός, Κολλιός, Παραθύρας, Φλώρος, Βαγγελάκος, Μετούσι (Ατρόμητος Παλαμά)

Αδαμόπουλος, Ξανθόπουλος (ΑΟ Μυρίνης)

Καπράνας, Ζορμπάς, Μίχος, Απάλλας (Αγναντερό)

Τζερτζελάς, Σιούρτος, Σταυρινός (Σώκρατες)

Ρουπακιάς, Πασσιάς, Μιαρίτης (ΑΕ Μουζακίου)

Οικονόμου Π., Κουμορίας (Διγενής)

Μπουτζιωρής, Μελισσός (Απόλλων Μακρυχωρίου)

Τσιώλης, Παναγιωτίδης, Ακριβόπουλος (ΑΕ Λεονταρίου)

Μαντέλας Αχ., Ζάρρας (Ηρακλής Σοφάδων)

Πατσιαλής (ΑΕ Καππαδοκικού)

Κόκκινος Β., Πλιάσσας, Λέντσι (Αετός Αγίου Θεοδώρου)

Τριανταφύλλου, Τσακίρης, Ματθέου, Κατσιάβας (Κυψέλη).

Α1΄ ΕΠΣΚ: Αγγλία στον Άγιο Γεώργιο

Δύο αγωνιστικές πριν την αυλαία του πρώτου γύρου της Α1 ΕΠΣΚ και η Δόξα Μάρκου με τη νίκη της επί της Αμπέλου, αναδείχτηκε και επίσημα Πρωταθλήτρια Χειμώνα.

Οι "μαυραετοί" κέρδισαν την Άμπελο, ο Θεσσαλικός πέρασε με νίκη και ανατροπή από το Καρποχώρι. Διπλό από την ΑΠΟΚ στο γήπεδο της Φαναρίου που οδήγησε σε παραίτηση τον προπονητή του Αστέρα Γιάννη Παφλιά.

Ελπίδα και Ταυρωπός έκαναν ένα φοβερό παιχνίδι που ολοκληρώθηκε με το αγγλικό σκορ 4-3!

Ηρακλής Καρδ/λας 1

Η πρωτοπόρος Δόξα Μάρκου, κέρδισε την άλλη Δόξα Αμπέλου και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια χειμώνα. Τα γκολ πέτυχαν: Γραββάνης στο 19' Μαντέλα στο 32' και Μπαντής στο 82'.

Ένα γκολ του Μπαλάφα στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη στην ΑΠΟΚ στην έδρα του Αστέρα. Ο Αντωνίου στο 34' είχε ανοίξει το σκορ και έκανε το 0-1, ενώ οι γηπεδούχοι να ισοφάρισαν στο 75' σε 1-1 με τον Πώποτα. Η ήττα έφερε και την παραίτηση του προπονητή Γιάννη Παφλιά.

Πολύ μεγάλο παιγνίδι έγινε στο γήπεδο του Αγίου Γεωργίου με την Ελπίδα να παίρνει μια μεγάλη νίκη με το αγγλικό σκορ 4-3. Ο Αντωνίου στο 4’ άνοιξε το σκορ για τους “πράσινους”. Όμως ο Τσιχαράπης στο 19’ και 29’ γύρισε το παιγνίδι για τους πορτοκαλί. Στο 38’ όμως ο Κωτσής ισοφάρισε πριν το ημίχρονο σε 2-2. Στο 61’ ο Κουμορίας έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους για να ισοφαρίσει εκ νέου ο Τσιχαράπης στο 73’. Τελικά ο Κωτσής με πέναλτυ στο 80’ έκανε το τελικό 4-3.

Τα πολλά αμυντικά κενά για την ομάδα του Καρποχωρίου, αλλά και δύο αποβολές στο β' μέρος, οδήγησε τους γηπεδούχους σε ήττα. Ο Ζάγγος άνοιξε το σκορ στο 16' με πέναλτι αλλά ο Θεσσαλικός απάντησε με δύο γκολ του Μάριου Σαΐνη και ένα του Ραμαντάνη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα με τη λήξη του ημιχρόνου με το γκολ του Τέλιου που έκανε το 2-3. Στο β' μέρος οι γηπεδούχοι έμειναν με 9 παίκτες μετά από αποβολές (61’ και 72’). Έτσι οι φιλοξενούμενοι με τα γκολ του Σαΐνης Μάνθου στο 76’ και 89’ κέρδισαν με 2-5.

Σε μεγάλη μέρα ο Καραμπέκος Π. σημείωσε καρέ τερμάτων και η Κρανιά κέρδισε την Ανάβρα παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-2 στο ημίχρονο. Για τους φιλοξενούμενους της Ανάβρας που προηγήθηκαν με 1-2 στο πρώτο ημίχρονο σκόραρε δύο γκολ ο Σπυριδωνίδης.

Δεύτερη σερί νίκη για την Αργεντινή που κέρδισε εκτός έδρας τον Ηρακλή και ανέβηκε βαθμολογικά. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από το πρώτο ημίχρονο με 0-2 με Πρένγκα και Κέιντι και πέτυχαν το τρίτο γκολ μεό τον Τσιώρα.

Με ένα γκολ, ένα αγαπημένο σκορ του Φύλλου, έφερε μια ακόμη νίκη επί του Φράγκου. Το μοναδικό τέρμα πέτυχε ο Κουτσιώρας στο 84'.

Π.Ο Παλαμαϊκή – Αστήρ Βλοχού 1-1

Δεν έβγαλε νικητή το γειτονικό ντέρμπι στον Παλαμά και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς. Ο Γάτσιος στο 50’ με πέναλτι έκανε το 0-1 και στο 79’ ο Κούρκουλας με ένα εντυπωσιακό σουτ στο γάμα ισοφάρισε το 1-1.